מקדחה רוטטת או פטישון -המדריך המלא

כלי עבודה לעבודות קידוח

במידה ואתם רוצים לקדוח חורים בקירות, על מנת לתלות תמונות, מדפים ואהילים, יש שני כלים שיכולים להיות מתאימים למשימה: פטישון או מקדחה. שני כלי העבודה הללו, נראים דומים הן בצורה והן ביכולות, אך בכל זאת יש כמה הבדלים שעליהם תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם.

מה זה מקדחה רוטטת?

מקדחה רוטטת הינה מקדחה רגילה, שיש לה מנגנון ייחודי נוסף – מעין מצמד המורכב משתי דסקיות בעלות בליטות. כאשר המקדחה מסתובבת, אותן דסקיות מסתובבות זו לעומת זו במהירות, הבליטות שעליהן גורמות להן להתרחק ולהתקרב על פי קצב הסיבוב. הפעולה הזו יוצרת מכות עדינות בקצב גבוה מאוד (מעין רטט), ומכאן גם נובע השם: “מקדחה רוטטת" .מכות אלו מסייעות למקדח לפורר ולחדור אל תוך חומר קשיח כמו: בלוקים, בטון ולבנים. כאשר נעשה קידוח בעץ, פלסטיק או מתכת, יש צורך לבטל את פעולת הרטט, על ידי בורר מצבים שנמצא על המקדחה. לרוב, המקדחה הרוטטת מצוידת בפוטר סיבובי רגיל, שיכול להתאים לאביזרים בעלי חיבור עגול פשוט או ביט משושה.

 

מה זה פטישון?

הפטישון, בנוי בצורה שונה בתכלית מהמקדחה הרוטטת. בתוך הפטישון ישנו צילינדר ובוכנה, המונעת בעזרת טלטל (מבנה המזכיר מבנה של מנוע מכונית). אותה בוכנה דוחסת אוויר אל עבר בוכנה צפה המחוברת אל ראש הפטישון. למעשה, הבוכנה הצפה היא זו שמניעה את המקדח קדימה בכוח וכך יוצרת את המכה. הפטישון בעל מסוגלות לייצר מכות חזקות בהרבה משל המקדחה הרוטטת, אך עושה זאת בקצב נמוך ביחס למקדחה.

 

יתרונות המקדחה הרוטטת ביחס לפטישון

  • קלה יותר – לרוב, המקדחה הרוטטת תהיה קטנה וקלה יותר מפטישון, אך גם תבצע קידוח איטי יותר בקיר בטון ביחס לפטישון. כלל האצבע הוא – ככל שהחומר קשה יותר (לדוגמא בטון יצוק), כך הפער בקצב הקידוח ובקוטר הקידוח המרבי, יהיה יותר משמעותי.
  • קלה לתפעול במקומות לא נגישים – קל לתפעל את המקדחה ביד אחת או לבצע קידוחים במקומות קשים לגישה. כמו כן, ניתן להשתמש בה גם כמברגה (אם כי לכך עדיפה מברגה ייעודית). בנוסף, ישנו מבחר גדול יותר של מקדחים ואביזרים בעלי חיבור עגול הנפוץ, כך שאם אתם רוב הפעמים מבצעים קידוחים בעץ ובמתכת, מדובר ביתרון משמעותי.
  • מומנט סיבוב גבוה – כאשר מדובר על מומנט סיבוב, למקדחה יש מומנט סיבוב גדול יותר יחסית לפטישון. עובדה זו מאפשרת לבצע קידוחים בקוטר גדול יותר בעץ או במתכת.
  • יותר זולה – בהיבט הכלכלי, טווח המחירים של המקדחות הרוטטות, נמוך יותר מטווח המחירים של הפטישונים.

 

יתרונות הפטישון ביחס למקדחה הרוטטת

  • קידוחים בבטון – הפטישון מתאים יותר בעבור מי שמתכנן לקדוח בבטון ואולי גם לשלב עבודות סיתות קלות. הפטישון קודח הרבה יותר מהר בבטון ואבן ויכול לקדוח חורים בקטרים גדולים הרבה יותר, יחסית למקדחה.
  • פחות זעזועים ליד – הודות לשיכוך הטבעי של האוויר, המשמש ליצירת המכות, הפטישון עובד בצורה יותר חלקה, שמעבירה פחות זעזועים ליד. עובדה זו  הופכת ליתרון משמעותי כאשר קודחים חורים רבים.
  • יכולות קידוח רחבות יותר – אמנם הפטישון דורש מקדחים ייעודיים, שלא מתאימים לשימוש במקדחות רגילות, אך מצד שני, היכולת של הפטישון לעבוד במצב הלימה ללא סיבוב, מאפשר מגוון רחב יותר של יכולות קידוח, שהן מעבר ליכולותיה של המקדחה הרוטטת.

 

לסיכום, אם אתם לא מתכננים לקדוח חורים רבים בבטון (לדוגמא קירות ממ"ד), מעדיפים כלי עבודה קל לשימוש המתאים גם לעבודות עדינות ולא רוצים להוציא סכום כספי גבוה, כנראה שמתאימה לכם יותר מקדחה רוטטת.

ורדי לוין

אנו בחנות כלי העבודה ורדי – ליון, מספקים מגוון רחב של כלי עבודה ידניים וחשמליים, חומרי בניין וציוד טכני מסוגים שונים. כמו כן, אצלנו תוכלו לרכוש מקדחות רוטטות וגם פטישונים איכותיים ומקצועיים.

כל המוצרים שלנו הינם מבית המותגים המובילים בתחום בארץ ובעולם.

ניתן להגיע אלינו לחנות הממוקמת בראשון לציון או לבצע הזמנה בצורה מהירה, יעילה ומאובטחת דרך החנות הווירטואלית.

מוזמנים ליצור קשר לכל שאלה:

טלפון – 03-9641168

מייל – vardilevin1@gmail.com