בניית דק – עשה זאת בעצמך

בניית דק

בעלי בתים פרטיים רבים בוחרים בדק למשטח בחצר, בגינה או מסביב לבריכה. כאשר בוחרים לבנות דק בעצם תורמים לעיצוב הבית ולנוחות הדיירים. הקמת דק מעניקה לכם משטח עם תחזוקה פשוטה וקלה – הדק לא דורש השקיה וטיפוח כמו דשא. במידה ואתם מעוניינים לדעת איך בונים דק לבד, תוכלו להיעזר במדריך שמובא בפניכם.

 

איך בונים דק מעץ – בחירת סוג הדק 

ראשית, יש לבחור את סוג הדק. יש מגוון סוגים של עצים המתאימים עבור הכנת דק, כמו: עץ איפאה, עץ אורן, עץ טיק בורמזי ועוד.

בחירת סוג העץ משפיעה על גם על התקציב וגם על המראה של הדק. עץ טיק למשל, הוא עץ בעל גוון חום-שחור, בעוד שעץ האורן בעל גוון חום בהיר-צהבהב. לכל סוג עץ יש מאפיינים שונים מבחינת משקל העץ, איכות העץ, נוחות הביצוע, המחיר ועוד. בחירת סוג הדק תהיה כמובן תלויה בתקציב שהקצתם עבור הרכבת דק עץ.

 

איך בונים דק לבד – המדריך המלא 

בגדול, לבניית הדק יש ארבעה שלבים עיקריים: בניית היסודות, בניית התשתית, הנחת לוחות העץ וצביעת העץ. אך כדי לבצע את השלבים הללו בצורה הטובה ביותר, כדאי לעקוב אחר השלבים שמובאים בפניכם:

  • מדידות – הינה משימה שמתחילה במדידות מדויקות של השטח המיועד להרכבת הדק. בהתאם למידות יש לרכוש את קורות ולוחות העץ באורכים המתאימים.
  • בניית התשתית – תשתית הדק הינה הבסיס שעליה יונחו לוחות העץ. מדובר בקורות עץ שעליהן מונחות הקורות של הדק. התשתית היא זו שמחברת בין היסודות לבין הדק ויש לה השפעה גדולה על חוזקו של הדק ועל הנראות שלו. כדי שהדק יהיה יציב ועמיד לאורך זמן, חשוב מאוד להקפיד על בניית תשתית מקצועית, חזקה ויציבה במיוחד.

קיים הבדל בין התקנת הדק על תשתית בטון לבין התקנת הדק על אדמה:

  • תשתית בטון – הדרך המומלצת והיעילה יותר, היא התקנת התשתית על בטון. זאת משום שהבטון היציב והקשה, מהווה כיסוד חזק מאוד עבור הדק. במידה ובחרתם לבנות את תשתית הדק על בטון, יש להקפיד שהבטון יהיה ישר וללא שיפועים. על מנת לחבר את תשתית הדק אל משטח הבטון, יש להשתמש באלמנטים מסוג זווית בצורת האות "ר" ולקבע אותם לבטון באמצעות ברגיי ג'מבו, לאחר קידוח של חורים בבטון.
  • תשתית אדמה – במידה ובחרתם לבנות את הדק על אדמה, יש לחבר את יסודות הדק (הרגליים של הדק), אל האדמה. לצורך כך, יש לחפור בורות בעומק של בין שלושים לארבעים סנטימטרים. לפני שמכניסים את יסודות הדק אל האדמה, חשוב לצפות אותם בזפת קרה. זאת על מנת לשמור על העץ מפני ריקבון בשל המגע עם הבטון ועם רטיבות. ריקבון ביסודות הדק עלול להביא במשך השנים לקריסת הדק. אל תוך הבורות האלה יש להכניס את יסודות הדק ולמלא אותם בטון.
  • הרכבת הדק – לאחר שהתשתית מוכנה ניתן לגשת לשלב הבא, הרכבת הדק. יש לבצע חורים בעזרת מקדח מתאים בקורות העץ שרוצים לחבר אל התשתית. לאחר מכן יש לחבר את הקורות לתשתית באמצעות ברגים ייעודיים, ברגים בעלי גמישות וחזקים.
  • להניח בצורה ישרה ואחידה – כדי להנות מדק אסתטי ונאה, יש להקפיד להניח את קורות הדק בצורה ישרה ולהבריג את הברגים בשורה ישרה ובמרווחים אחידים, מרווחים שבין שלושה עד ארבעה מילימטר בין קורה לקורה. זאת משום שהעץ הינו חומר שמתכווץ ומתרחב בהתאם לשינויי טמפרטורה ומזג אוויר. במידה ולא תקפידו על המרווחים, קורות העץ עלולים להתעוות ולהתרחב ומשטח הדק לא יהיה ישר ואסתטי.
  • צביעה – את הדק נוהגים לצבוע בצבעים המבוססים על שמן ולא בעזרת צבעי עץ רגילים. צבע המבוסס על שמן חודר אל העץ, נאחז בסיבי העץ ומעניק לו מראה אחיד לאורך שנים רבות. את הצביעה ניתן לבצע באמצעות מברשת או גלגלת, כאשר רצוי לבצע את הצביעה בשעות שבהן השמש אינה חזקה. זאת כדי לאפשר לצבע להיספג בעץ בצורה הטובה ביותר. חשיפה אל שמש ישירה עלולה לשבש את ספיגת הצבע.

 

איך עושים דק בגינה –ורדי לוין 

אנו בחנות כלי העבודה ורדי – ליון, מספקים מגוון רחב של כלי עבודה ידניים וחשמליים, חומרי בניין וציוד טכני מסוגים שונים. כמו כן, אצלנו תוכלו לרכוש מקדחות רוטטות, מגוון צבעים המתאימים לדק, כלי צביעה איכותיים ועוד מגוון כלים וציוד לצורך בניית דקים ופרגולות.

כל המוצרים שלנו הינם מבית המותגים המובילים בתחום בארץ ובעולם.

ניתן להגיע אלינו לחנות הממוקמת בראשון לציון או לבצע הזמנה בצורה מהירה, יעילה ומאובטחת דרך החנות הווירטואלית.

מוזמנים ליצור קשר לכל שאלה:

טלפון – 03-9641168

מייל – vardilevin1@gmail.com